Reprezentacja Czech na Euro 2021

Reprezentacja Czech na Euro 2021

11 marca, 2021 0 przez admin

Czesi mogą zaliczyć ostatni okres zdecydowanie do udanych. Awans do mistrzostw Europy i do najwyższej dywizji Ligi Narodów to z pewnością sukcesy warte odnotowania. Na Euro nie będą mieli łatwego zadania, ponieważ zmierzą się z Anglią, Chorwacją oraz Szkocją. Zarówno przeciwko Anglikom, jak i Szkotom zagrają na ich obiektach, więc o wyjście z grupy może być niezwykle trudno. Czechy mają dość ciekawy skład, więc mogą nas nie raz zaskoczyć podczas tego turnieju.

Czechy w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2021

Kluczem do zajęcia 2. miejsca w swojej grupie eliminacyjnej były zwycięstwa na własnym boisku. U siebie Czesi wygrali wszystkie 4 spotkania, co pozwoliło im się uplasować na miejscu gwarantującym awans. Nie przeszkodziła w tym nawet kiepska postawa na wyjazdach, skąd udało się przywieźć tylko 3 punkty. Koniec końców dla Czechów eliminacje zakończyły się szczęśliwie i zobaczymy ich na mistrzostwach Europy w 2021 roku.

MPktZRPG+G-+/-
Anglia821701376+31
Czechy8155031311+2
Kosowo8113231316-3
Bułgaria86134617-11
Czarnogóra83035322-19

Warta odnotowania jest powtarzalność w wykonaniu Czechów. Trzy zwycięstwa odniesione u siebie zostały w stosunku 2:1, a z kolei reprezentację Czarnogóry ograli dwukrotnie 3:0. Niepokoić mogą za to porażki 0:1 ze słabą Bułgarią oraz 0:5 z Anglią, z którą przecież zmierzą się na Euro.

Czechy w Lidze Narodów 2020

Liga Narodów w wykonaniu Czechów była bardzo owocna. Pozycja lidera i awans do wyższej dywizji mogą napawać dumą. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mierzyli się w tych rozgrywkach ze Szkotami i ostatecznie ich wyprzedzili, mogliby być zadowoleni. Mogliby, gdyby nie to, że dwóch porażek doznali właśnie w starciach ze Szkocją.

MPktZRPG+G-+/-
Czechy61240295+4
Szkocja61031254+1
Izrael68222770
Słowacja64114510-5

Przygoda Czechów z ubiegłą edycją Ligi Narodów wyglądała jak prawdziwa sinusoida. Zwycięstwo przeplatało się z przegraną, więc po czterech kolejkach nie wyglądało to wcale tak dobrze. Dopiero dwie wygrane w końcówce rozgrywek pozwoliły czeskiej reprezentacji zająć pierwszą lokatę i awansować do wyższej dywizji.

Historia wielkich turniejów w wykonaniu Czechów

Przez bardzo długi czas w największych imprezach sportowych brała udział reprezentacja Czechosłowacji. Dopiero po jej rozpadzie w latach ‘90. nadszedł moment, w którym Czechy samodzielnie występowały na turniejach międzynarodowych. Znacznie lepiej prezentowały się w mistrzostwach Europy niż na mundialach. Finał w 1996 roku i półfinał w 2004 dobitnie to pokazują. Do tego na każdym Euro od tamtej pory mieliśmy okazję oglądać Czechów, a na mistrzostwach świata gościli tylko raz.

Na co stać reprezentację Czech?

Patrząc na ich potyczki z grupowymi rywalami w niedawnym czasie, awans do fazy pucharowej byłby sporym sukcesem. Porażki ze Szkotami w Lidze Narodów i pogrom na Wembley w starciu z Anglią nie zwiastują niczego dobrego. Według ekspertów Czesi mogą powalczyć o zajęcie trzeciej lokaty i ewentualny awans do kolejnej rundy dzięki temu. To jednak maksimum, czego powinniśmy oczekiwać od tej reprezentacji. Już wyjście z grupy (nawet jeśli z 3. miejsca) byłoby sporym osiągnięciem, więc nie ma co zawieszać poprzeczki jeszcze wyżej.

reprezentacja czech skład euro 2021

Zakłady na mecze Czechów

Bukmacherzy oczywiście już udostępnili zakłady na mecze z udziałem reprezentacji Czech. W pierwszym meczu zmierzą się ze Szkocją i według pierwszych wyliczeń, to goście są wyżej notowani. Oczywiście do pierwszego gwizdka sytuacja może się jeszcze mocno zmienić, bo jednak kursy wyglądają na bardzo mocno wyrównane.

1X2
Szkocja – Czechy2.803.002.60

Oprócz samych spotkań można się również zastanowić nad zakładem długoterminowym. Jeśli sądzisz, że Czechy są w stanie poradzić sobie w grupie, a następnie w ⅛ finału możesz postawić, że uda im się dotrzeć do fazy ćwierćfinałowej. Zakładów na reprezentację Czech jest nieco więcej, ale ten wydaje się być jednym z rozsądniejszych.

TAK
Czechy dotrą do ćwierćfinału Euro 20217.00

Skład reprezentacji Czech

Kadra reprezentacji Czech nie jest być może naszpikowana gwiazdami światowego formatu, ale na każdej pozycji znajdziemy wartościowych piłkarzy. To właśnie z tego względu Czesi są w stanie nas zaskoczyć i pokazać się z dobrej strony na tych mistrzostwach. Między słupkami stanie Tomas Vaclik, który jest ostoją Sevilli FC. W obronie znajdzie się miejsce dla Pavla Kaderabka z Hoffenheim oraz Vladimira Coufala z West Hamu. Ekipę Młotów będzie reprezentował również Tomas Soucek, a dowodzić wszystkim z kapitańską opaską ma Vladimir Darida z Herthy Berlin. W ataku przede wszystkim polegać mają na Mateju Vydrze z Burnley, a wspomagać go będzie znany polskim kibicom Zdenek Ondrasek.

tomas soucek euro 2021

Największa gwiazda reprezentacji Czech

Dzięki znakomitemu sezonowi w barwach West Hamu, za największą gwiazdę powinniśmy uważać Tomasa Soucka. Kibice regularnie oglądający angielską Premier League z pewnością to potwierdzą, a niepozorny pomocnik udowodni swoją wartość szerszemu gronu publiczności na Euro 2021. Do tej pory zdążył wystąpić 30 razy w narodowych barwach, ale nie ulega wątpliwości, że licznik się na tym nie zatrzyma. Jeżeli utrzyma formę z występów ligowych w piłce reprezentacyjnej, Czechy będą mieć z niego sporo pociechy.